Portal PTP
.:: Zarząd Główny PTP :: Stawki 5/7, 00-183 Warszawa ::.
PTP
· Strona główna
· Władze
· Kodeks
· Statut PTP
· Oddziały, sekcje, placówki
  i komisje rekomendacyjne

· Członkostwo
· Certyfikaty
   i rekomendacje

· Rekomendowani
   członkowie Towarzystwa

· Opinie i ekspertyzy
· Prace Zarządu Głównego
· Walne Zgromadzenie
· 100 lat PTP
· Czasopisma
· Ogłoszenia
· Przelew
· Napisz do nas
Dla psychologów
· Statut, kodeks
  etyki i komentarze

· Psychologia a prawo
· Tajemnica zawodowa
· Techniki projekcyjne
· Metody diagnostyczne
· Pomoc dla psychologów
· Ustawa
· Przyszły Samorząd
· Specjalizacja psychologia
  kliniczna

· EuroPsy - Europejski
  Certyfikat Psychologa

· EFPA
· Szkolenia i warsztaty
· Konferencje
· Praca dla psychologa
· Współpraca
  międzynarodowa

· Zasłużeni dla PTP
· Zasłużeni dla polskiej psychologii
· Nagrody
· Zjazdy

· Linki
· Download
· Wszystkie teksty ze strony
Szukaj


Prawo: 2009_05_19 ABSOLWENCI Z DYPLOMEM MAGISTRA PSYCHOLOGII
Wysłano dnia 19-05-2009 przez admin
Prawo

ABSOLWENCI Z DYPLOMEM MAGISTRA PSYCHOLOGII

      Witam serdecznie.

      Mam na imię Kamila i jestem zeszłoroczną absolwentką psychologii na SWPS. Zdecydowałam się napisać do Państwa , ponieważ już od pewnego czasu nie mogę zrozumieć tego, co obecnie dzieje się w zawodzie psychologa. Jeśli tylko próbuję znaleźć jakieś informacje, które mogłyby mi pomóc to zrozumieć, to dochodzę do wniosku, że jestem coraz bardziej zagubiona w tym wszystkim. Przede wszystkim chciałabym zapytać o kwestię staży po studiach. Podobno jest wymóg , aby taki staż trwał 2 lata tak? A czy są na to fundusze, czy ma to być program bezpłatny? Czy będą do tego wyznaczone odpowiednie placówki, czy absolwent musi sam sobie takową znaleźć? I jeszcze ważna dla mnie kwestia, czy dotyczy to tylko tych absolwentów, którzy są zainteresowani psychologią kliniczną? Ponieważ ja osobiście interesuję się tematyką psychologii organizacji i zarządzania i chcę iść w tym kierunku. Więc, czy mnie taki staż również dotyczy? A także mam pytania odnośnie tych wpisów do rejestru psychologów . Czy pracując właśnie jako psycholog w dziale HR też zostanę na taką listę wpisana? Czy to prawda, że psycholog, który przez 5 lat nie wykonuje swojego zawodu traci status psychologa? I tak samo jak wyżej, czy takich absolwentów psychologii organizacji i zarządzania jak ja też to dotyczy? W przyszłości natomiast byłabym zainteresowana pracą z ludźmi uzależnionymi lub DDA. Czy w tym przypadku konieczny jest staż? Czy może wystarczą studia podyplomowe i przeszkolenie? I ogólnie, czy jest wybór, że albo absolwent idzie na staż, albo uczy się dalej i robi specjalizację na uczelni? Czy to lub to wystarczy, czy któraś opcja jest "lepsza"?

      Wiem, że mój mail może przerażać, jest dosyć długi i być może zawiły. Ale to dlatego, że od długiego czasu nie jestem w stanie znaleźć, ani nikt nie jest mi w stanie udzielić zadowalającej odpowiedzi na moje wątpliwości. Więc, może mogę liczyć na pomoc z Państwa strony, bo, nie ukrywam czuję się zagubiona i nie wiem już do kogo mogłabym się zwrócić.

Z poważaniem
Kamila

      Pani Kamilo!

      Proszę nie ulegać tym nastrojom, którym dała Pani wyraz pisząc do nas. Mam nawet prośbę o współdziałanie w uspokajaniu tych nastrojów, bowiem nie służą one niczemu dobremu. Ci, którzy je rozsiewają nie służą naszemu zawodowi.

      Najpierw surowa informacja. W Polsce obecnie zawód psychologa we wszystkich jego specjalnościach uprawiać może każdy, kto ma dyplom magistra psychologii uzyskany w polskiej uczelni lub dyplom równoważny uzyskany w uczelni zagranicznej, którego równoważność potwierdzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nic więcej nie jest prawnie ustalone jako wymóg niezbędny.

      Obowiązująca formalnie ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów jest prawem 'martwym', nie powstawały bowiem organa samorządu i niczego nie da sie stosować z jej zapisów. Również zapisu o stażu podyplomowym, który miałby trwać 1 rok. To tez jest 'martwy' zapis. Ministerstwo Pracy i Pomocy Społecznej występuje obecnie o uchylenie wspomnianej ustawy i pracuje nad przygotowaniem nowej ustawy mającej regulować prawnie wykonywanie zawodu psychologa. Potrwa to jakiś czas, nawet do roku może się zdarzyć, ze nie będzie tej nowej regulacji prawnej.

      Powtarzam, obecnie można wykonywać zawód psychologa mając tytuł magistra psychologii i kropka!

      Jeśli pragnie Pani wiedzieć coś więcej o perspektywach zmiany aktualnego stanu rzeczy, to jest to temat wart oddzielnej uwagi.

      Myślę sobie, ze może dobrze byłoby Pani list i moją odpowiedz opublikować na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, bowiem ten temat przecież jest ważny dla wielu młodych psychologów w Pani sytuacji.

Z pozdrowieniami,

Adam Niemczynski,
przewodniczący Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Pokrewne linki
· Więcej o Prawo


Najczęściej czytany tekst o Prawo:
Psychologia a prawo

Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku